Vojtíšek bude mít zase obě nohy

Blesk_duben_ořez

PRAHA – Tři dny po narození museli lékaři amputovat Vojtíškovi (8 měsíců) obě nožičky. Jeho mamince ale slíbili, že brzo dostane nové. V únoru proto nasadili chlapečkovi první protézku, teď dva měsíce poté, si pojede i pro tu druhou!

Text: Tereza Hodáliková

Foto: David Malík, Miriam Měsková

Vojtíšek a jeho dvojčátko Štěpánek bojovali se dvěma zákeřnými syndromy ještě v bříšku maminky. Oběma hochům hrozila smrt, oba přežili. Za cenu, že Vojtíškovi museli amputovat nožičky – teď se mu je lékaři snaží vrátit.

„Řešíme s lékaři teď kromě nožiček i nějaké závažíčko, které by dostal na zadeček, nebo na ty protézky. Jak se Vojtíšek snaží jít dopředu, tak se zapře za nohy a zadek mu vylítne nahoru a přepadne na obličej dolů,“ popisuje maminka dvojčátek Miriam Měsková s tím, že do Motola si pro novou protézku pojedou už příští týden.

To ale nejsou jediné novinky. Kromě další nové nožičky a řešení závažíčka prodloužili lékaři Vojtíškovi jeho první protézku. „Má ji teď delší o dva centimetry. Nalepili tam další korek, ten zabrousili, aby to měl dokulata. Na tom pahýlku, kde má teď tu protézku, tak je vidět, jak se mu krásně zformoval. Předtím to byla taková kobliha, teď je to krásný váleček,“ pokračuje maminka Miriam.

Maminka řeší i problémy se Štěpánkem

Dvojčátka Vojta a Štěpánek se předčasně narodila 5. srpna. Zatímco Vojtíškovi museli tři dny po porodu lékaři amputovat obě nožičky, vypadalo to, že Štěpánek se všem komplikacím vyhnul. „Teď jsme s ním ale pobíhali po doktorech, zda má v pořádku sluch. Naštěstí to vyšlo tak, že jedno ucho je stoprocentní, druhé takové na hraně. Uvidíme po dalším vyšetření. Ale slyší a to je důležité,“ říká maminka Miriam s tím, že je to následek předčasného porodu.

„Miminka mívají problém se sluchem, se zrakem a hrozí jim také dětská mozková obrna. Tu nám lékaři ještě úplně nevyloučili, to se uvidí teprve časem. Kolikrát se neví do dvou, tří až pěti let. Nám ale zatím to nejhorší vyloučili, co se týče neurologického vývoje, tak jsou kluci v pohodě,“ dodala maminka.

Vojtíškovi pomůže výšlap na Sněžku

Vojtíškovi a jeho rodině pomůže akce nadačního fondu KlaPeto, která bude letos pořádat už třetí charitativní výstup na Sněžku. Na nejvyšší horu Česka vyrazí 30. května handicapovaný atlet, mistr ČR a rekordman v hodu diskem a oštěpem Jaroslav Petrouš. „Vojtíšek se akce samozřejmě také zůčastní, na zádech ho vynese můj manžel,“ slibuje maminka Miriam. Přispět ale můžete už nyní na transparentní účet Nadačního fondu KlaPeto: 2200692979/2010. Či zakoupit speciální tričko za 200 Kč, které bude k dostání na webu www.klapeto.eu.

Co bude následovat?

Blesk se zeptal maminky i na to, co bude následovat po nové protézce? „Lékaři nyní vymýšlí, jakým způsobem to udělat, až se postaví. Zda vytvořit nějaké chodítko, či něco, do čeho by si třeba sedl. Tak nad tím nyní lékaři přemýšlejí a tvoří to jen pro něj,“ prozradila Miriam Měsková.

Blesk_duben_web

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil, navzdory všem lékařským vyšetřením, která nenaznačila jediný problém, s vrozenou vývojovou vadou mj. levé dolní končetiny. Od kolene dolu byla deformovaná, nevyvinutá, pro normální život nepoužitelná. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstraněním nefunkční končetiny umožnili Vaškovi žít plnhodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry – hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje také sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat 200 tisíc korun na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.

Podpořte Vendu a další děti nákupem na e-shopu

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil s vrozenou vývojovou vadou levé dolní končetiny. Od kolene dolů byla deformovaná a nevyvinutá. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstranění nefunkční končetiny Vaškovi umožnilo žít plnohodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry, zejména hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat peníze na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna a sehnat peníze pro další handicapované děti. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.