Nadační fond političky a paralympionika chce pomáhat zdravotně postiženým

Spolupráce Kateřiny Klasnové, dlouholeté zastupitelky Prahy 1 a v letech 2010-2013 poslankyně, a Jaroslava Petrouše, držitele několika českých rekordů a mezinárodních medailí v hodu diskem a oštěpem handicapovaných sportovců, začala před více než dvěma roky. Vyvrcholila založením společného Nadačního fondu KlaPeto. První velkou akcí fondu bude charitativní Výstup na Sněžku v květnu 2015.

„Již třetí ročník této akce, kterou vymyslel Jaroslav Petrouš, pomůže opět konkrétnímu dítěti po amputaci nohy. Pomáhat ale hodláme i jinak, například budeme díky Zdeně Cupkové poskytovat právní poradenství osobám se zdravotním postižením,“ říká Kateřina Klasnová.
„Stojíme na začátku dlouhé cesty, ale věříme, že bude mít smysl,“ shodují se zakladatelé Nadačního fondu KlaPeto, Klasnová a Petrouš. „Vznik fondu je logickým vyústěním naší spolupráce ve prospěch lidí s handicapem. Máme na co navázat a víme, co napravovat,“ doplňuje paralympionik Petrouš, jinak též oceňovaný barista – odborník na přípravu kávy. Posledním administrativním úkonem spojeným se vznikem fondu bylo založení transparentního účtu (viz snímek).
Členkou správní rady fondu je i Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených ČR. Ta se těší, že bude radit prostřednictvím webu klapeto.eu lidem, kteří se nevyznají v právních úpravách, a každou středu bude k dispozici i na telefonu. „Jde zejména o nároky na průkazy TP, ZTP a ZTP/P, či o nárok na příspěvek na péči. Zdravotně postižení výrazně pocítili úpravy legislativy podle exministra Jaromíra Drábka. Ten tedy lidem se zdravotním postižením opravdu nepomohl,“ říká právnička Cupková, sama s amputovanou nohou.
Kateřina Klasnová se ještě v době svého sněmovního působení snažila o nápravu Drábkovy legislativy, což se jí podařilo například ve způsobu přiznávání zmíněných průkazů. „Nyní je důležité změnit kritéria pro přiznávání příspěvku na péči,“ připomíná exposlankyně. Náprava legislativy je tak kromě charity další snahou NF KlaPeto. „O opětovné setkání s ministryní práce a sociálních věcí jsme již požádaly a čekáme na termín,“ uvádějí Cupková s Klasnovou.

klasnova a petrous 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil, navzdory všem lékařským vyšetřením, která nenaznačila jediný problém, s vrozenou vývojovou vadou mj. levé dolní končetiny. Od kolene dolu byla deformovaná, nevyvinutá, pro normální život nepoužitelná. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstraněním nefunkční končetiny umožnili Vaškovi žít plnhodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry – hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje také sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat 200 tisíc korun na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.

Podpořte Vendu a další děti nákupem na e-shopu

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil s vrozenou vývojovou vadou levé dolní končetiny. Od kolene dolů byla deformovaná a nevyvinutá. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstranění nefunkční končetiny Vaškovi umožnilo žít plnohodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry, zejména hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat peníze na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna a sehnat peníze pro další handicapované děti. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.