Naděje na změnu posuzování příspěvku na péči – poslanci podali novelu

amputari3

Novela zákona o sociálních službách, která vrací posuzování nároku na příspěvek na péči před asociální reformu exministra Drábka, už je podaná v poslanecké sněmovně. „Navrhovaná právní úprava se týká pouze dvou paragrafů, které se za několik let užívání v praxi plně osvědčily,“ říká členka Nadačního fondu KlaPeto Zdena Cupková.

Skupina poslanců v čele s Janou Hnykovou navrhla změnu zákona o sociálních službách, která vrací stav do doby před úsporné balíčky a tzv. sociální reformu. Změnu legislativy podpořili poslanci napříč politickým spektrem s výjimkou TOP 09. „Současné znění zákona se z hlediska osob žádajících o příspěvek na péči neosvědčilo. Mnoha lidem pobírajícím tuto dávku byl příspěvek snížen nebo dokonce odebrán. A to nikoliv proto, že by se změnil nebo zlepšil jejich zdravotní stav, ale protože jsou v rámci nového systému „administrativně považováni“ za soběstačnější, než ve skutečnosti jsou,“ říká se mimo jiné v důvodové zprávě k novele zákona.

V roce 2011 ministerstvo práce a sociálních věcí uvádělo, že díky reformě dojde ke „zvýšení standardu“ péče o osoby se zdravotním postižením. V reálu se ale nová úprava zcela minula svým účinkem a již tři roky a půl se handicapovaní snaží o nápravu. Noví žadatelé o příspěvek na péči jsou totiž v mnoha případech zařazeni do nižšího stupně závislosti, než umožňuje jejich skutečná schopnost zvládat základní životní potřeby. Důvodem těchto negativních změn je zúžení rozsahu úkonů, které jsou příslušnými orgány státní správy posuzovány při rozhodování o výši příspěvku  – a to z původních 36 na pouhých 10. Stejným způsobem byla provedena restrikce i v prováděcí vyhlášce, takže nyní je pro sociální pracovnice i posudkové lékaře značně obtížné u žadatelů o příspěvek objektivně zhodnotit jejich stupeň postižení.

„Navrhovaná právní úprava se týká pouze dvou paragrafů osm a devět, které se za několik let užívání v praxi plně osvědčily,“ říká členka Nadačního fondu KlaPeto Zdena Cupková, která novelu zákona pomáhala připravit a obhajovala ji také na sociálním výboru. Poslanecká sněmovna by měla zákon projednávat na podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na vozíčky pro dvojčátka Amálku a Natálku Provazníkovi s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení. A pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky a kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky! Více o dvojčátkách a celé akci se dozvíte zde.