Nadační fond političky a paralympionika pro zdravotně postižené

21. 11. 2014 | prvnizpravy.cz | red, ac


Politička Kateřina Klasnová a sportovec s handicapem Jaroslav Petrouš založili Nadační fond KlaPeto.

Spolupráce Kateřiny Klasnové, dlouholeté zastupitelky Prahy 1 a v letech 2010-2013 poslankyně, a Jaroslava Petrouše, držitele několika českých rekordů a mezinárodních medailí v hodu diskem a oštěpem handicapovaných sportovců, začala před více než dvěma roky. Vyvrcholila založením společného Nadačního fondu KlaPeto. První velkou akcí fondu bude charitativní Výstup na Sněžku v květnu 2015.

„Již třetí ročník této akce, kterou vymyslel Jaroslav Petrouš, pomůže opět konkrétnímu dítěti po amputaci nohy. Pomáhat ale hodláme i jinak, například budeme díky Zdeně Cupkové poskytovat právní poradenství osobám se zdravotním postižením,“ říká Kateřina Klasnová.

„Stojíme na začátku dlouhé cesty, ale věříme, že bude mít smysl,“ shodují se zakladatelé Nadačního fondu KlaPeto, Klasnová a Petrouš. „Vznik fondu je logickým vyústěním naší spolupráce ve prospěch lidí s handicapem. Máme na co navázat a víme, co napravovat,“ doplňuje paralympionik Petrouš, jinak též oceňovaný barista – odborník na přípravu kávy.

Posledním administrativním úkonem spojeným se vznikem fondu bylo minulý týden založení transparentního účtu. Členkou správní rady fondu je i Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených ČR. Ta se těší, že bude radit prostřednictvím webu klapeto.eu lidem, kteří se nevyznají v právních úpravách, a každou středu bude k dispozici i na telefonu.

„Jde zejména o nároky na průkazy TP, ZTP a ZTP/P, či o nárok na příspěvek na péči. Zdravotně postižení výrazně pocítili úpravy legislativy podle exministra Jaromíra Drábka. Ten tedy lidem se zdravotním postižením opravdu nepomohl,“ říká právnička Cupková, sama s amputovanou nohou.

Klasnová se ještě v době svého sněmovního působení snažila o nápravu Drábkovy legislativy, což se jí podařilo například ve způsobu přiznávání zmíněných průkazů. „Nyní je důležité změnit kritéria pro přiznávání příspěvku na péči,“ připomíná exposlankyně. Náprava legislativy je tak kromě charity další snahou NF KlaPeto. „O opětovné setkání s ministryní práce a sociálních věcí jsme již požádaly a čekáme na termín,“ uvádějí Cupková s Klasnovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.

Podpořte Tomáška nákupem na e-shopu

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.