Janek Ledecký zahraje na akci Výstup na Sněžku pro Vojtíška

Už za necelé dva měsíce – v sobotu 30. května – vystoupá handicapovaný sportovec a reprezentant ČR v atletice Jaroslav Petrouš potřetí na Sněžku, aby charitativní akcí opět pomohl dítěti po amputaci. Letos jej doprovodí i třináctiletý Péťa Januš, jemuž výtěžek z loňského výstupu na Sněžku umožnil absolvovat školu chůze pro amputáře. „Nevím, jestli vyjdu až nahoru, ale určitě se o to pokusím,“ říká Péťa odhodlaně. „Opět očekáváme účast mnoha set lidí a těší nás, že jim po návratu ze Sněžky exkluzivně nabídneme i koncert Janka Ledeckého,“ zve na akci Nadačního fondu KlaPeto jeho spoluzakladatel Jaroslav Petrouš. „Ledecký vystoupí bez nároku na honorář,“ dodává za NF KlaPeto Kateřina Klasnová.

Janek2_web

Výstup na Sněžku – pro Simonku, pro Péťu a pro Vojtíška. Tyto tři děti s amputovanou nohou se staly tváří charitativních akcí, které inicioval paralympionik Jaroslav Petrouš. Poprvé vystoupal na Sněžku jen rok po nadkolenní amputaci levé nohy. „Chci dokázat, že amputací život nekončí, že překážky lze zdolávat,“ říká Petrouš.

A letos mu v tom pomůže i třináctiletý Péťa Januš, kterému loni výtěžek z akce pomohl absolvovat školu chůze pro amputáře na pražských Malvazinkách, poté, co o nohu přišel kvůli rakovině. „Než Péťa kurz absolvoval, vydržel s protézou maximálně hodinu. A dnes na ní běhá celý den. Dokonce si pořídil koloběžku,“ těší Petrouše. Péťovi se chůze natolik zlepšila, že se dokonce rozhodnul, že se letos pokusí sám na Sněžku vystoupat. „Nevím, jestli vyjdu až nahoru, ale určitě se o to pokusím,“ říká Péťa s obdivuhodným odhodláním. „A je skvělé, že se k nám 30. května připojí i další lidé po amputaci. Finanční pomoc je důležitá, ale rozdávat naději lidem, kterým amputace změnila život, je možná ještě důležitější,“ doplňuje Petrouš.

Letošní ročník charitativního Výstupu na Sněžku bude určen pro šestiměsíčního Vojtíška Měsku z Prahy, kterému musely být třetí den po porodu amputovány obě nožičky – pravá v kolínku a levá ve třech čtvrtinách stehna. Projekt má za cíl, například prodejem triček s logem akce, přispět rodině Měskových na nákup motorového vozidla. „Kvůli častým návštěvám v nemocnici bude rodina potřebovat automobil, který v tuto chvíli nevlastní a nedosáhne na státní příspěvek. Ten je totiž ze zákona až od tří let věku,“ říká spoluzakladatelka nadačního fondu KlaPeto Kateřina Klasnová. „Touto akcí chceme upozornit také na aktuální problémy zdravotně postižených lidí. S tímto je spojen především stále nedořešený boj za spravedlivou kategorizaci stupně postižení a nápravu legislativy z pera exministra práce Drábka,“ dodává. Právě tlak na potřebné změny legislativy je kromě konkrétní pomoci dalším cílem Nadačního fondu KlaPeto, který Klasnová a Petrouš založili loni v létě.

Petrous_Janus_Krakonos_web

Už nyní je jasné, že se podaří získat dost peněz na to, aby mohly být finanční příspěvky věnovány i dalším rodinám s těžce zdravotně postiženými dětmi. Kolik peněz bude nakonec nadační fond rozdělovat, záleží také na počtu prodaných triček s logem Výstupu pro Vojtíška (jeho autorkou je výtvarnice Irena Králíková). Tričko s logem akce bude k dostání od druhé poloviny dubna buď na e-shopu na www.klapeto.eu, nebo přímo 30. května v Peci pod Sněžkou.

Číslo transparentního účtu nadačního fondu je 2200692979/2010.

JS_V1_web

Vydat se s Jardou Petroušem a Kateřinou Klasnovou na vrchol Sněžky může v sobotu 30. května, v rámci Mezinárodního dne dětí, opravdu každý. Ti, kdo si netroufají na dvouhodinový výstup nebo mají zdravotní handicap, který jim to nedovolí, se mohou nechat vyvézt lanovkou. Ta bude pro účastníky výstupu s tričkem projektu zdarma. Naopak pro ty, komu takový výšlap může připadat málo, je přichystán extrémní závod nazvaný „Běh do nebes pro Vojtíška.“ Na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou bude nejen pro děti připraven rozsáhlý program od 9.00 do 16.00, jímž účastníky akce provedou Alena Zárybnická a Martin Zach. Bude možné získat volné vstupenky do lanového centra nebo na téměř kilometrovou jízdu na bobové dráze. „Jako předkapela vystoupí skupina Koneckonců a hned po ní, přibližně kolem 14.00, zazpívá a zahraje Janek Ledecký se svou kapelou. Moc nás těší, že s vystoupením souhlasil, a to bez nároku na honorář. Věřím, že zrovna jeho koncert potěší naprostou většinu návštěvníků,“ uzavírá Klasnová.

Akci Výstup na Sněžku zaštítil Královéhradecký kraj a město Pec pod Sněžkou, které je zároveň spolupořadatelem dětského dne.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na vozíčky pro dvojčátka Amálku a Natálku Provazníkovi s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení. A pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky a kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky! Více o dvojčátkách a celé akci se dozvíte zde.

Podpořte Amálku a Natálku nákupem na e-shopu

Sháníme peníze na vozíčky pro dvojčátka Amálku a Natálku Provazníkovi s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení. A pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky a kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky! Více o dvojčátkách a celé akci se dozvíte zde.