Ministryně slíbila, že začne řešit problematiku příspěvků na péči

Tři roky trvá stav, kdy jsou vinou „sociální“ reformy exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) těžce zdravotně postiženým zcela odebírány příspěvky na péči, nebo jim jsou snižovány přeřazením do nižšího stupně závislosti. „Obrátil se na mě syn člověka, který po mozkové příhodě není téměř schopen mluvit, nepoznává lidi a je mentálně na úrovni zhruba čtyřletého dítěte. Příspěvek na péči mu byl ale uznán pouze v prvním stupni! Takže synovi, který se o něj stará, stát nehradí zdravotní a sociální pojištění a je otázka času, kdy bude muset dát otce do ústavu, protože už péči o něj finančně nezvládne,“ vypráví jen jednu z mnoha příhod doktorka Zdena Cupková. Ta poskytuje sociální poradenství a je téměř denně konfrontována s podobnými situacemi.

Odebírání nebo snižování příspěvků na péči se zdaleka netýká pouze starých lidí nebo rodin s těžce zdravotně postiženými dětmi. Tento stav je důsledkem zavedení deseti úkonů v oblasti každodenního života, podle nichž se hodnotí stupeň závislosti. Ty vstoupily v platnost v lednu 2012 a jejich specifikace je naprosto nedostatečná – dříve se hodnotilo podle 36 základních životních potřeb. A tak se stává, že například kvadruplegik není uznán ve čtvrtém stupni.

„Pro některé lidi to je otázka života a smrti. Novela zákona o sociálních službách je zatím v nedohlednu, přitom včera bylo pozdě. Celou situaci by však šlo rychle a efektivně řešit prováděcí vyhláškou, která by obsahovala podbody a zpřesňovala by současných deset kritérií,“ dodává Cupková. Ta věc opětovně řešila s poslankyněmi Olgou Havlovou, Janou Hnykovou a exposlankyní Kateřinou Klasnovou na společné schůzce s ministryní Michaelou Marksovou.

„Novela zákona o sociálních službách by měla platit až od roku 2017. Budeme se na ministerstvu zabývat návrhem vyhlášky, která by na přechodnou dobu situaci řešila,“ uvedla na společné schůzce Marksová. „Podobné setkání proběhlo již před rokem a přes příslib ministerstva se bohužel kromě řešení metodiky nic zásadního nestalo. Řešit situaci vyhláškou sice není legislativně čisté, ale není to protizákonné. A určitě to je lepší než čekat další dva roky, během nichž se mnoho lidí dostane do zoufalé životní situace,“ říká zakladatelka nadačního fondu na pomoc zdravotně postiženým (NF KlaPeto) Kateřina Klasnová.

Poslankyně přislíbily, že věcí se bude zabývat také sociální výbor. „Se zdravotním postižením i odebíráním příspěvků mám osobní zkušenost.  Proto tuto problematiku vnímám a chápu bezmocnost zdravotně handicapovaných. Hodlám udělat na toto téma na jaře seminář v poslanecké sněmovně,“ uvedla poslankyně Havlová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na vozíčky pro dvojčátka Amálku a Natálku Provazníkovi s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení. A pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky a kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky! Více o dvojčátkách a celé akci se dozvíte zde.

Podpořte Amálku a Natálku nákupem na e-shopu

Sháníme peníze na vozíčky pro dvojčátka Amálku a Natálku Provazníkovi s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna znamená pro dítě celoživotní dřinu v podobě cvičení. A pro rodiče nikdy nekončící stres se sháněním finančních prostředků na rehabilitace, léky a kompenzační a zdravotnické pomůcky.

Rodiče nyní pro dvojčátka shánějí finanční pomoc na pořízení invalidních vozíků, na které mají podle pojišťovny nárok až za dva roky! Více o dvojčátkách a celé akci se dozvíte zde.