Klasnová ve sněmovně, Petrouš u ministra

Minulý týden byl docela plodný na setkání představitelů NF KlaPeto s politiky.

Zdena Cupková, Kateřina Klasnová a Kateřina Veselá navštívily ve středu poslankyni Olgu Havlovou. Zásadním tématem byla sociální legislativa, zejména potřebná změna kritérií pro přiznávání příspěvků na péči. Došlo ale dokonce i na ochranu zvířat v zájmových chovech, či boj proti množírnám, což je dlouholeté téma Kateřiny Klasnové.
Řeč se stočila i na žádané setkání představitelek NF KlaPeto s ministryní práce a sociálních věcí, Michaelou Marksovou. Ministryně totiž na nás bude mít čas až koncem ledna! Havlová slíbila, že se pokusí ministryni znovu předložit naše návrhy na změnu příspěvků na péči už při prosincové schůzi sněmovny. „Každý měsíc, každý týden, kdy vláda neřeší postavení těch, komu jsou příspěvky razantně sníženy či kdo o ně dokonce úplně přicházejí, je těžko odpustitelný. Přitom pro začátek by ani nebylo třeba měnit zákon, stačila by pouhá změna vyhlášky a rozdělení deseti kritérií při posuzování nároku na příspěvek do dalších podstupňů,“ zopakovala při setkání právnička Zdena Cupková.

msmtJiným problémem pak je financování handicapovaných sportovců. O něm v pátek mluvil Jaroslav Petrouš s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem. „Trochu mě překvapilo, jak málo pan ministr o celé problematice ví,“ řekl bezprostředně po jednání Petrouš. Ministr nezná například ani studii Parlamentního institutu o tom, jak řeší financování paralympioniků a dalších reprezentantů jiné evropské státy (mimochodem, vznik této rozsáhlé studie iniciovala Kateřina Klasnová).
„Nám by se líbil například slovenský model, který podporuje jednotlivé úspěšné sportovce. V Česku si drtivá většina lidí musí sama platit jak sportovní přípravu, tak i cesty na soutěže a ubytování. Podle ministra Chládka by měl stát dávat peníze paralympijskému svazu a ten by je měl dál rozdělovat dle vlastního uvážení. Každopádně, bral jsem to dneska jako první z řady setkání a věřím, že časem se podaří nastavit pravidla financování handicapovaného sportu smysluplněji než dnes,“ dodal Petrouš. Jeho setkání s ministrem zprostředkovala poslankyně Olga Havlová, jež se jednání samozřejmě také účastnila. A přítomen byl i vrchní ředitel sekce sportu a mládeže ministerstva školství Pavel Šulc, který hodlá počátkem příštího roku pozvat obě znepřátelené asociace, Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců a Český svaz tělesně postižených sportovců, ke kulatému stolu, aby si na ministerské úrovni vyříkali a urovnali své spory. Tak, aby sportovci nebyli biti hádkami funkcionářů, které přitom trvají už deset let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.

Podpořte Tomáška nákupem na e-shopu

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.