Klasnová ve sněmovně, Petrouš u ministra

Minulý týden byl docela plodný na setkání představitelů NF KlaPeto s politiky.

Zdena Cupková, Kateřina Klasnová a Kateřina Veselá navštívily ve středu poslankyni Olgu Havlovou. Zásadním tématem byla sociální legislativa, zejména potřebná změna kritérií pro přiznávání příspěvků na péči. Došlo ale dokonce i na ochranu zvířat v zájmových chovech, či boj proti množírnám, což je dlouholeté téma Kateřiny Klasnové.
Řeč se stočila i na žádané setkání představitelek NF KlaPeto s ministryní práce a sociálních věcí, Michaelou Marksovou. Ministryně totiž na nás bude mít čas až koncem ledna! Havlová slíbila, že se pokusí ministryni znovu předložit naše návrhy na změnu příspěvků na péči už při prosincové schůzi sněmovny. „Každý měsíc, každý týden, kdy vláda neřeší postavení těch, komu jsou příspěvky razantně sníženy či kdo o ně dokonce úplně přicházejí, je těžko odpustitelný. Přitom pro začátek by ani nebylo třeba měnit zákon, stačila by pouhá změna vyhlášky a rozdělení deseti kritérií při posuzování nároku na příspěvek do dalších podstupňů,“ zopakovala při setkání právnička Zdena Cupková.

msmtJiným problémem pak je financování handicapovaných sportovců. O něm v pátek mluvil Jaroslav Petrouš s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem. „Trochu mě překvapilo, jak málo pan ministr o celé problematice ví,“ řekl bezprostředně po jednání Petrouš. Ministr nezná například ani studii Parlamentního institutu o tom, jak řeší financování paralympioniků a dalších reprezentantů jiné evropské státy (mimochodem, vznik této rozsáhlé studie iniciovala Kateřina Klasnová).
„Nám by se líbil například slovenský model, který podporuje jednotlivé úspěšné sportovce. V Česku si drtivá většina lidí musí sama platit jak sportovní přípravu, tak i cesty na soutěže a ubytování. Podle ministra Chládka by měl stát dávat peníze paralympijskému svazu a ten by je měl dál rozdělovat dle vlastního uvážení. Každopádně, bral jsem to dneska jako první z řady setkání a věřím, že časem se podaří nastavit pravidla financování handicapovaného sportu smysluplněji než dnes,“ dodal Petrouš. Jeho setkání s ministrem zprostředkovala poslankyně Olga Havlová, jež se jednání samozřejmě také účastnila. A přítomen byl i vrchní ředitel sekce sportu a mládeže ministerstva školství Pavel Šulc, který hodlá počátkem příštího roku pozvat obě znepřátelené asociace, Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců a Český svaz tělesně postižených sportovců, ke kulatému stolu, aby si na ministerské úrovni vyříkali a urovnali své spory. Tak, aby sportovci nebyli biti hádkami funkcionářů, které přitom trvají už deset let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil, navzdory všem lékařským vyšetřením, která nenaznačila jediný problém, s vrozenou vývojovou vadou mj. levé dolní končetiny. Od kolene dolu byla deformovaná, nevyvinutá, pro normální život nepoužitelná. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstraněním nefunkční končetiny umožnili Vaškovi žít plnhodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry – hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje také sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat 200 tisíc korun na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.

Podpořte Vendu a další děti nákupem na e-shopu

Sháníme peníze na sportovní protézu pro Vendu Mikolina. Venda se narodil s vrozenou vývojovou vadou levé dolní končetiny. Od kolene dolů byla deformovaná a nevyvinutá. Pro rodiče nebylo snadné rozhodnout se pro amputaci, ale odstranění nefunkční končetiny Vaškovi umožnilo žít plnohodnotný život. Venda je velký sportovec. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry, zejména hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy se věnuje sjezdovému lyžování.

Chceme pro Vendu vybrat peníze na sportovní protézu, kterou neproplácí pojišťovna a sehnat peníze pro další handicapované děti. Více o Vendovi a celé akci se dozvíte zde.