Klasnová: Z šestatřiceti kritérií klesl posudkový systém na deset

26. 2. 2014 | prvnizpravy.cz | ac


Příspěvky na péči a platnost průkazů ZTP a ZTP/P řešily s ministryní sociálních věcí exposlankyně Kateřina Klasnová, poslankyně Olga Havlová (VV, zvolena za Úsvit) a právnička Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených ČR.

„Z šestatřiceti kritérií klesl posudkový systém na deset poměrně obecných a snadno splnitelných podmínek. Řešením by bylo například, rozdělit těchto stávajících deset podmínek na další podstupně, k tomu by navíc nebylo zapotřebí ani absolvovat legislativní kolečko ve sněmovně, stačila by úprava ministerskou vyhláškou,“ uvedla po jednání exposlankyně Kateřina Klasnová.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) souhlasila, že stav je třeba napravit a posudková kritéria zpřesnit. Poděkovala za upozornění, že matky, jejichž dětem byl příspěvek na péči snížen na první stupeň, se automaticky stávají samoplátkyněmi zdravotního a sociálního pojištění. Přislíbila, že do 14 dnů vznikne pracovní skupina, jež se bude všemi problémy okolo příspěvků na péči zabývat.

Jednání se zúčastnili i první náměstek Petr Šimerka a šéf legislativy Jiří Biskup. Na tom, že současný stav přiznávání příspěvků na péči není vyhovující a mnoha rodinám byl příspěvek na péči snížen nebo přímo odebrán, se shodli všichni přítomní.

Šimerka uvedl, že ministerstvo je připraveno řešit i stav ohledně platnosti průkazů ZTP a ZTP/P, kdy podle zákona všem končí platnost nejpozději na konci roku 2015, a to i těm, komu byl přiznán doživotně. „Mně ale amputovaná noha do roku 2015 nedoroste, obecně se stav doživotních držitelů průkazů spíše zhorší, než zlepší, tedy považuji za naprosto zbytečné všechny invalidy opět nutit absolvovat nové posudkové kolečko,“ upozornila Cupková.

Podle Šimerky by tento stav měl být napraven poměrně rychle, a to ideálně vládním návrhem novely zákona. Příslušnou novelu podávala již loni v srpnu přímo sama Klasnová. Navrhovala, aby platnost průkazu osoby se zdravotním postižením byla u osob starších 50 let věku v odůvodněných případech stanovena na dobu neurčitou.

Nakonec však pozměňovací návrh stáhla, aby jím neblokovala přijetí celé novely, na jejímž základě si mohou od letošního ledna opět zažádat o průkaz ZTP a ZTP/P i ti, komu byl podle legislativy prosazené tehdejším ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) průkaz a s ním spojené výhody, jako například vyhrazené parkovací místo, odebrány.

Ilustrační foto: Marinnini | dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pomáhejte s námi

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.

Podpořte Tomáška nákupem na e-shopu

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let. Podruhé se Tomášek narodil, když se jeho rodičům podařilo na pojišťovně vydupat lék, díky kterému dostal druhou šanci. Tomáška ale čeká náročná a finančně nákladná léčba. Aby se zvedl z vozíčku, potřebuje intenzivně cvičit. Chceme pro Tomáška vybrat 250 tisíc korun na neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.