Pouhý rok po amputaci levé nohy se barista a sportovec Jaroslav Petrouš rozhodl pomoci dítěti s obdobným postižením. Volba padla na tehdy tříletou Simonku Smutnou, holčičku, jež přišla o nohu vinou rakoviny. Vzhledem k nové legislativě z dílny Jaromíra Drábka však byla považována vlastně za zdravou. Nemohla nastoupit do mateřské školy, protože asistenta, bez nějž ji MŠ odmítala přijmout, by museli její rodiče platit ze svého. První Výstup na Sněžku, jehož se navzdory nepřízni počasí účastnily stovky lidí, pomohl malé Simonce právě k zaplacení osobního asistenta.
simonkappt13  logo13

Protože se však podařilo vybrat 415 000 korun (a to i díky prodeji triček s logem akce), rozhodli se rodiče Simonky, že finančně podpoří další dvě handicapované děti. V neposlední řadě pak celá akce výrazně upozornila na potřebnou změnu legislativy. Později k ní částečně došlo i díky aktivitě tehdejší poslankyně, Kateřiny Klasnové.
Jaroslav Petrouš zdolal Sněžku v neuvěřitelném času 2 hodiny 12 minut. A už v roce 2013 věděl jistě, že první ročník nebude posledním!

Sněžka 2013

(Snímky z archivu J. Petrouše, K. Klasnové a o.s. Cesta za snem, děkujeme za svolení k použití)